הערכת נכסים

מכירה /קנייה של נכס היא אחת העסקאות הגדולות והחשובות ביותר שתעשו בחייכם, בעסקה זו חשוב והכרחי שיהיה לצדכם שמאי מומחה ואמין שיוכל לדאוג לכך שהעסקה תהיה טובה ופירותיה מתוקים. המידע אותו יספק השמאי אודות שווי הנכס הוא הכרחי אחרת מדובר ב"חתול בשק" וההערכות שתקבלו  הן רק השערות ואינן משקפות את המציאות בשטח.

על מנת להעריך שווי שוק של נכס השמאי בוחן מגוון פרמטרים רחב כמו מיקום הנכס, גודל הנכס, חלוקה פנימית של הנכס, מצב הנכס, מצב הביניין, חנייה, מעלית בביניין, מחסן , מרפסת וכו. משתנים אלו מעלים ומורידים מערכו של הנכס באופן משמעותי.

 על מנת להמחיש זאת יש להבין כי נכסים בעלי נתונים דומים מבחינת שטח הנכס, חלוקה פנימית מצב הנכס  וגילו בשכונות שונות יהיו בעלי שווי שונה ולעיתים הפערים בשווי מגיעים למאות אלפי שקלים. הנושא תקף גם לגבי יישוב בו נמצא הנכס כאשר נכס בדימונה לעומת נכס ממש דומה לו ברמת השרון יוערכו אחרת מבחינת שווי.

לסביבה ישנה השפעה רבה להערכת שווי הנכס אשר ממוקם ליד כביש סואן לעומת נכס אשר ממוקם ברחוב הולנדי ללא מוצא, כאשר השווי יהיה בהכרח גבוה יותר לנכס אשר נמצא במיקום שקט.  כיוונים של הדירה מקבלים מקום בהערכת השווי ישנו הבדל בין נכס הפונה לפארק או לים לבין נכס שמה שמשתקף מחלונותיו הוא כביש סואן. כמו כן האם הדירה מוארת חשוכה, האם היא פונה לגן או לכביש ראשי. עד כמה הדירה מוארת משפיע על הערכת השווי וכן האם יש תכנון עתידי לכבישים ראשיים להיבנות ליד הנכס

 

לשירותים שאנשים צורכים כמו קופת חולים, גני ילדים, בתי ספר וכו יש גם מקום בהערכת השווי, נכס שאותם שירותים ממוקמים קרוב אליו משנה את חיי הדיירים משמעותית כאשר הכל נמצא  מרחק הליכה מהבית.

השמאי מעריך את שווי השוק של הנכס כיום כאשר השווי יכול לעלות או לרדת בהתאם למשתנים חיצוניים או פנימיים, לדוגמה נכס שהגרים בו שיפצו אותו  שווי הנכס יכול לעלות בהתאם לעומת זאת אם סללו כביש ראשי מתחת לבית שווי הנכס צפוי לרדת.

ההערכת שוי שוק הנקבעת ע"י שמאי מקרקעין נעשית על פי בדיקה יסודית וניטראלית של כל הפרמטרים שהוזכרו מעלה ובאמצעות שילובם , בעוד ההערכה שניתנת ע"י גורמים שונים כמו לדוגמה סוכני נדל"ן תינתן לפי פרמטרים כלליים.